Honduras Mayors – 2013 – Mayors in Honduras


A Mayor in Honduras, Carlos Aguilar - La Ceiba

A Mayor in Honduras, Carlos Aguilar – La Ceiba

 

The Departments of Honduras (18*) are divided into municipalities. A municipality in Honduras is very much like a county in the United States, and may include more than one city. Honduras has 298 municipalities, each with its own Mayor, or “Alcalde”.

Following are the names of the Honduras mayors in 2013, listed by Department.  Mayors in Honduras are elected by the people.


 

Department and Municipality

Mayor

I.

MAYORS IN ATLANTIDA
01 LA CEIBA CARLOS ALEJANDRO AGUILAR PONCE
02 EL PORVENIR MARIO JOSE MELENDEZ MATUTE
03 ESPARTA EDGARDO RAMIREZ ROMERO
04 JUTIAPA NOE GUARDADO RIVERA
05 LA MASICA JUAN ANGEL PINTO CRUZ
06 SAN FRANCISCO JOSE ALBERTO ESCALANTE ESTRADA
07 TELA DAVID JOSEPH LETTEREL ZACCARO
08 ARIZONA ADOLFO ALFONSO PAGOADA SAYBE

II.

MAYORS IN COLON
01 TRUJILLO JOSE ANTONIO LAINEZ MEJIA
02 BALFATE DANIEL GAVARRETE SUAZO
03 IRIONA DELMAR ANIBAL DUARTE RODRIGUEZ
04 LIMON GLENN HEWMER AVILA GOFF
05 SABA CARLOS REYNALDO MARTINEZ
06 SANTA FE ISIDRO NOEL RUIZ MARTINEZ
07 SANTA ROSA DE AGUAN PABLO CASTRO GONZALEZ
08 SONAGUERA YEFFREY MIGUEL LOPEZ OCAMPO
09 TOCOA HECTOR ROLANDO HERNANDEZ CRUZ
10 BONITO ORIENTAL ANGEL DAVID ANTUNEZ OSORIO

III.

MAYORS IN COMAYAGUA
01 COMAYAGUA CARLOS MIRANDA CANALES
02 AJUTERIQUE MARIO RODOLFO PALENCIA SERRANO
03 EL ROSARIO GILDA PATRICIA PADILLA VELASQUEZ
04 ESQUIAS WENRRYS EDELIS HERNANDEZ ESCOTO
05 HUMUYA ABEL SOLORZANO SOLANO
06 LA LIBERTAD BENITO VELASQUEZ ZAVALA
07 LAMANI RONALD GARCIA
08 LA TRINIDAD SANTIAGO VALLADARES MAYORGA
09 LEJAMANI HEBER GERARDIN ALVARADO SUAZO
10 MEAMBAR ADAN RIVERA PADILLA
11 MINAS DE ORO MARIO ANIBAL ZUNIGA ZUNIGA
12 OJOS DE AGUA MARVIN ADONAY ROMERO MATUTE
13 SAN JERONIMO ROLANDO MARCIA EUCEDA
14 SAN JOSE COMAYAGUA MARIO MANCIA MEJIA
15 SAN JOSE DEL POTRERO JULIO ALBERTO BERRIOS CACERES
16 SAN LUIS SANTOS IVAN ZELAYA CHACON
17 SAN SEBASTIAN DENIS SADY SANTOS SALINAS
18 SIGUATEPEQUE JOSE EDUARDO OSEGUERA SANTOS
19 VILLA DE SAN ANTONIO ARMANDO VELASQUE FLORES
20 LAS LAJAS MANUEL DE JESUS URBINA
21 TAULABE LECTONIO MALDONADO

IV.

MAYORS IN COPAN
01 SANTA ROSA DE COPAN ANIBAL ERAZO ALVARADO
02 CABAÑAS ANARDO NAPOLEON MATA GIRON
03 CONCEPCION JOSE TULIO SANCHEZ MARQUEZ
04 COPAN RUINAS HELMY RENE GIACOMAN FRANCO
05 CORQUIN AMILCAR PAZ MEJIA
06 CUCUYAGUA FRANCISCO ARTURO LOPEZ ALVARADO
07 DOLORES SAUL ARITA RAMIREZ
08 DULCE NOMBRE JOSE MARIA SAAVEDRA FLORES
09 EL PARAISO AMILCAR ALEXANDER ARDON SORIANO
10 FLORIDA HECTOR MANUEL TABORA ALVARADO
11 LA JIGUA GERMAN GUERRA ECHEVERRIA
12 LA UNION SERAFIN ANTONIO TABORA LARA
13 NUEVA ARCADIA (LA ENTRADA) ROBERTO ARMANDO HERNANDEZ MARTINEZ
14 SAN AGUSTIN MELVIN ROBERTO PAREDES MILLA
15 SAN ANTONIO BRENDA MARILYN LEIVA CHINCHILLA
16 SAN JERONIMO FREDI ANTONIO ARITA LEMUS
17 SAN JOSE JOSE ANTONIO GALDAMEZ CABALLERO
18 SAN JUAN DE OPOA ALFONZO NAVARRETE RIVERA
19 SAN NICOLAS ANGEL ANTONIO CONTRERAS CABALLERO
20 SAN PEDRO SERGIO ANTONIO LEMUS ESPAÑA
21 SANTA RITA SERGIO ANTONIO PORTILLO LOPEZ
22 TRINIDAD JESUS ORLANDO JIMENEZ HERNANDEZ
23 VERACRUZ REINALDO GARCIA

V.

MAYORS IN CORTES
01 SAN PEDRO SULA JUAN CARLOS ZUNIGA MONGE
02 CHOLOMA LEOPOLDO EUGENIO CRIVELLI DURANT
03 OMOA RICARDO ALVARADO ESCOBAR
04 PIMIENTA RAUL ALFREDO UGARTE FLORENTINO
05 POTRERILLOS RENE CLAVASQUIN SUAZO
06 PUERTO CORTES ALLAN DAVID RAMOS MOLINA
07 SAN ANTONIO DE CORTES AMNER MENDOZA MOTIÑO
08 SAN FRANCISCO DE YOJOA GASPAR PINEDA RIOS
09 SAN MANUEL HECTOR RENE ESTRADA CRUZ
10 SANTA CRUZ DE YOJOA ROBERTO PINEDA CHACON
11 VILLANUEVA WALTER SMELIN PERDOMO AGUILAR
12 LA LIMA ASTOR ADOLFO AMAYA FUENTES

VI.

MAYORS IN CHOLUTECA
01 CHOLUTECA QUINTIN JAVIER SORIANO PEREZ
02 APACILAGUA RAFAEL MENDOZA CERRATO
03 CONCEPCION DE MARIA RENIERY ANTONIO RODRIGUEZ RODRIGUEZ
04 DUYURE CELFIDA AMADA BUSTILLO CERNA
05 EL CORPUS MAURICIO MARTINEZ ORDOÑEZ
06 EL TRIUNFO ALEX HAROLDO VENTURA MARTINEZ
07 MARCOVIA JOSE NAHUM CALIX ALVAREZ
08 MOROLICA JOSE PRESENTACION BARAHONA LAINEZ
09 NAMASIGUE DOUGLAS ORESTES D´VICENTE JARQUIN
10 OROCUINA SAMUEL CHAVARRIA SANCHEZ
11 PESPIRE JOSE RAMON GREEN PERDOMO
12 SAN ANTONIO DE FLORES CESAR AUGUSTO NUÑES LAGOS
13 SAN ISIDRO LUIS ANTONIO HERNANDES CANALES
14 SAN JOSE CARLOS NUÑEZ ESTRADA
15 SAN MARCOS DE COLON JOSE DOUGLAS ORDOÑEZ CARRASCO
16 SANTA ANA DE YUSGUARE MELITZA DEL CARMEN HERNANDEZ AMADOR

VII.

MAYORS IN EL PARAISO
01 YUSCARAN RENE ANTONIO OCHOA MONCADA
02 ALAUCA LUIS ERNESTO ESPINAL VALLECILLO
03 DANLI JOSE ANTONIO URRUTIA MARADIAGA
04 EL PARAISO MIRIAM HAYDEE CARCAMO IZAGUIRRE
05 GUINOPE EDILBERTO ESPINAL EGUIGURENS
06 JACALEAPA JORGE ALBERTO JIMENEZ
07 LIURE ROGNER ARMANDO AGUILERA CABRERA
08 MOROCELI PABLO SALGADO
09 OROPOLI JUAN CARLOS VIDEA CHAVEZ
10 POTRERILLOS FRANCIS HORACIO RODRIGUEZ IRIAS
11 SAN ANTONIO DE FLORES MARLON FABRICIO DIAZ MENDOZA
12 SAN LUCAS JAVIER ERICK SANCHEZ ESCOTO
13 SAN MATIAS RAUL EDGARDO CASTELLANOS SOSA
14 SOLEDAD EULOGIO ESEQUIEL CASCO ZUNIGA
15 TEUPASENTI NERY CONRADO CERRATO RAMIREZ
16 TEXIGUAT LORENSO ARTURO SIERRA IZAGUIRRE
17 VADO ANCHO OLMAN ELIVALDO ESPINAL BRICEÑO
18 YAUYUPE RAFAEL GUEVARA YANEZ
19 TROJES NELSON RENE MONCADA MENDOZA

VIII.

MAYORS IN FRANCISCO MORAZAN
01 DISTRITO CENTRAL RICARDO ANTONIO ALVAREZ ARIAS
02 ALUBAREN OSCAR ARNULFO FIALLOS MARADIAGA
03 CEDROS DAVID CASTRO SUAREZ
04 CURAREN CRISTOBAL RUBIOS ZAVALA
05 EL PORVENIR JOSE LUIS RUBI ACOSTA
06 GUAIMACA NELSON RENE CHAVEZ HERNANDEZ
07 LA LIBERTAD EFIN ROLANDO GARCIA FLORES
08 LA VENTA JOSE ADAN SIERRA CASTRO
09 LEPATERIQUE TEOFILO TURCIOS VASQUEZ
10 MARAITA JUAN CARLOS QUIÑONEZ NUÑEZ
11 MARALE ROMULO RAIMUNDO RAMOS VILLALOBOS
12 NUEVA ARMENIA FRANCISCO ROBERTO LOPEZ
13 OJOJONA JOSE ARMANDO GARCIA ANDINO
14 ORICA CELEO FILANDER FERRERA FLORES
15 REITOCA MANUEL MEZA
16 SABANAGRANDE GERMAN RAFAEL DIAZ AVILA
17 SAN ANTONIO DE ORIENTE HANDY ANIBAL RUBIO RAMOS
18 SAN BUENAVENTURA JOSE ANDRES AMADOR FLORES
19 SAN IGNACIO ELMAM ARANY HIDALGO LOPEZ
20 CANTARRANAS FRANCISCO GAITAN AGÜERO
21 SAN MIGUELITO MIGUEL ANGEL FUNES OCHOA
22 SANTA ANA JORGE ALBERTO SANDRES GARCIA
23 SANTA LUCIA CARLOS ARMANDO BENDECK CERRATO
24 TALANGA ROOSEVELT EDUARDO AVILEZ LOPEZ
25 TATUMBLA JUAN RAMON RODRIGUEZ
26 VALLE DE ANGELES CLAUDIA FIDELIA PONCE MIDENCE
27 VILLA DE SAN FRANCISCO JANIO ROLANDO BORJAS OCHOA
28 VALLECILLO EVA LUCIA LAMBUR VALLE

IX.

MAYORS IN GRACIAS A DIOS
01 PUERTO LEMPIRA EDUARDO SINCLAIR CHOW
02 BRUS LAGUNA MARISSA XIOMARA BORDAS ASTIN
03 AHUAS LUCIO ORDOÑEZ BAQUEDANO
04 JUAN FRANCISCO BULNES JOSE ANTONIO VILLALTA BLANCO
05 VILLEDA MORALES JAVIER CALDERON PADILLA
06 WAMPUSIRPI MELESIO PRADO TALAVERA

X.

MAYORS IN INTIBUCA
01 LA ESPERANZA MIGUEL ANTONIO FAJARDO MEJIA
02 CAMASCA JULIO ADALBERTO VASQUEZ LEMUS
03 COLOMONCAGUA NATANAEL MARTINEZ HERNANDEZ
04 CONCEPCION WILMER SANTOS SANCHEZ
05 DOLORES FREDY AMILCAR CANTARERO DIAZ
06 INTIBUCA MARTINIANO DOMINGUEZ MEZA
07 JESUS DE OTORO JOSE ROGER CANTARERO DOMINGUEZ
08 MAGDALENA GUSTAVO ADOLFO DEL CID ROMERO
09 MASAGUARA MANUEL AMAYA MONTOYA
10 SAN ANTONIO RODOLFO SANTOS MENDOZA
11 SAN ISIDRO FRANCISCO MARTINEZ DOMINGUEZ
12 SAN JUAN HUGO FRANCISCO REYES PINTO
13 SAN MARCOS DE LA SIERRA MIGUEL ANGEL BAUTISTA GUTIERREZ
14 SAN MIGUELITO ROMULO REYES MARTINES
15 SANTA LUCIA FREDI LEMUS AMAYA
16 YAMARANGUILA JOSE LORENZO BEJARANO RODRIGUEZ
17 SAN FRANCISCO DE OPALACA JOSE SOCORRO SANCHEZ MANUELES

XI.

MAYORS IN THE BAY ISLANDS
01 ROATAN JULIO CESAR GALINDO SOSA
02 GUANAJA HARLON RICHMOND HURLSTON WOOD
03 JOSE SANTOS GUARDIOLA PERRY ALONZO BODDEN STANLEY
04 UTILA ALTON JERNIGAN COOPER BUSH

XII.

MAYORS IN LA PAZ
01 LA PAZ FRANCISCO FILIBERTO IZAULA CASTILLO
02 AGUANQUETERIQUE RAMON ANTONIO MEDINA HERNANDEZ
03 CABAÑAS JUAN MANUEL MELGAR HERNANDEZ
04 CANE JOSE ROSARIO TEJEDA TEJEDA
05 CHINACLA JESUS AGUILAR
06 GUAJIQUIRO VENANCIO LOPEZ COREA
07 LAUTERIQUE OSBIN RENE GOMEZ ROMERO
08 MARCALA RIGOBERTO HERNANDEZ VILLATORO
09 MERCEDES DE ORIENTE LUIS BELTRAN MANZANARES AGUILAR
10 OPATORO MARVIN ADALID MARTINEZ PERDOMO
11 SAN ANTONIO DEL NORTE EULALIO MALDONADO MORENO
12 SAN JOSE JOSE ABEL GARCIA ARGUETA
13 SAN JUAN NELSON RENAN HERNANDEZ RIOS
14 SAN PEDRO DE TUTULE WILFREDO GUEVARA
15 SANTA ANA GERMAN FRANCISCO MENDOZA ARGUETA
16 SANTA ELENA ALEXIS VENTURA VASQUEZ
17 SANTA MARIA GABINO ARGUETA GALVEZ
18 SANTIAGO DE PURINGLA JOSE JAVIER ARGUETA TURCIOS
19 YARULA PABLINO DIAZ ORELLANA

XIII.

MAYORS IN LEMPIRA
01 GRACIAS JAVIER ANTONIO ENAMORADO RODRIGUEZ
02 BELEN ERICK RENE PONCE BENITEZ
03 CANDELARIA MANUEL DE JESUS BONILLA ARGUETA
04 COLOLACA BERNARDINA HENRRIQUEZ MARQUEZ
05 ERANDIQUE JOSE ABELARDO DIAZ ENAMORADO
06 GUALCINSE JOSE NATIVIDAD CANALES DIAZ
07 GUARITA JAVIER ISAURO REYES NAVARRO
08 LA CAMPA NERY ORLANDO REYES HERNANDEZ
09 LA IGUALA MARCIO OLANDO MIRANDA PORTILLO
10 LAS FLORES WILFREDO CACERES ARGUETA
11 LA UNION MIGUEL ANGEL REYES HERNANDEZ
12 LA VIRTUD ARNULFO RODRIGUEZ ESCOBAR
13 LEPAERA EDGAR ANTONIO MURILLO CRUZ
14 MAPULACA JAIME ANTONIO REYES
15 PIRAERA BERNARDO GONZALES
16 SAN ANDRES JOSE RENE PEREZ MOLINA
17 SAN FRANCISCO ELMER NOEL MOLINA MOLINA
18 SAN JUAN GUARITA JESUS ARMANDO IRAHETA SERRANO
19 SAN MANUEL DE COLOHETE INES MEJIA ROMERO
20 SAN RAFAEL NICOLAS ARGELIO HERNANDEZ CACERES
21 SAN SEBASTIAN JUAN CARLOS PASCUAL MELGAR
22 SANTA CRUZ MARDONIO HERNANDEZ JACINTO
23 TALGUA MARCOS PERDOMO CABALLERO
24 TAMBLA REMBERTO RUIZ ALVERTO
25 TOMALA CARLOS ADOLFO NAVARRO ALVERTO
26 VALLADOLID PEDRO ANTONIO MENJIVAR ESCOBAR
27 VIRGINIA CARLOS LEONARDO ARGUETA CUELLAR
28 SAN MARCOS DE CAIQUIN JUAN SANTOS VALENTIN

XIV.

MAYORS IN OCOTEPEQUE
01 OCOTEPEQUE CRISTIAN ANDRE ACOSTA JERONIMO
02 BELEN GUALCHO JOSE ELISEO VENTURA SANTOS
03 CONCEPCION WILMER ARMANDO PINTO VALLE
04 DOLORES MERENDON MANUEL DE JESUS GUZMAN
05 FRATERNIDAD JOSE ANGEL RIVAS TOLEDO
06 LA ENCARNACION JOSE ORLANDO SANTOS RODRIGUEZ
07 LA LABOR CARLOS SALVADOR AGUILAR ARITA
08 LUCERNA OBDULIO MERCADO MEJIA
09 MERCEDES MARCO TULIO SORIANO
10 SAN FERNANDO JAIRON AROLDO CHINCHILLA CARRILLO
11 SAN FRANCISCO DEL VALLE MARIO ADALID HERRERA
12 SAN JORGE JACOBO FLORENTINO VALLE VALLE
13 SAN MARCOS GERBER EMILIO SANTOS
14 SANTA FE ROQUE HUMBERTO POLANCO DERAS
15 SENSENTI ANGEL LARA MALDONADO
16 SINUAPA MARCO ANTONIO PEÑA PINTO

XV.

MAYORS IN OLANCHO
01 JUTICALPA RAMON DANIEL SARMIENTO ESCOBAR
02 CAMPAMENTO CARLOS EDUARDO CANO MARTINEZ
03 CATACAMAS LINCOLN ALEJANDRO FIGUEROA
04 CONCORDIA MARCIO ADALID SUAZO BANEGAS
05 DULCE NOMBRE DE CULMI RITA CHAVER MALDONADO
06 EL ROSARIO JOSE FILANDER MARTINEZ CABALLERO
07 ESQUIPULAS DEL NORTE SANTOS RUFINO HERNANDEZ HERNANDEZ
08 GUALACO ROQUE HUMBERTO ESCOBAR ZELAYA
09 GUARIZAMA ROMAN RUIZ DIAZ
10 GUATA LUIS ALFREDO BAQUEDANO
11 GUAYAPE MELBIN NOHEL VARGAS SEVILLA
12 JANO PABLO ADRIHAN MIRALDA ANDRADE
13 LA UNION YONIS HERRERA TEJEDA
14 MANGULILE RONY BLADIMIR PACHECO CANTILLANO
15 MANTO JOSE ALFREDO RUIZ MARTINEZ
16 SALAMA JUAN JOSE ARGUETA MENOCAL
17 SAN ESTEBAN SIMION ABIGAIL MOLINA GALEAS
18 SAN FRANCISCO DE BECERRA PEDRO ANTONIO GARCIA TURCIOS
19 SAN FRANCISCO DE LA PAZ LESTER RAMON MEZA MURILLO
20 SANTA MARIA DEL REAL JULIO ROMUALDO GOMEZ DURON
21 SILCA CARLOS TORIBIO ZELAYA PAZ
22 YOCON FRANCISCO ANTONIO REYES MIRALDA
23 PATUCA MINELIO RAMIREZ MARTINEZ

XVI.

MAYORS IN SANTA BARBARA
01 SANTA BARBARA TELMA IRIS LOPEZ
02 ARADA JOSE ARNOLD AVELAR HERNANDEZ
03 ATIMA HECTOR ARTURO ALCANTARA PEREZ
04 AZACUALPA CARLOS ORLANDO SANDRES MALDONADO
05 CEGUACA ISIDRO MUÑOZ
06 SAN JOSE DE COLINAS AMABLE DE JESUS HERNADEZ
07 CONCEPCION DEL NORTE MIGUEL ANGEL BUESO TORRES
08 CONCEPCION DEL SUR NELSON YOVANY CASTELLANOS PERDOMO
09 CHINDA CONSTANTINO HERRERA LOPEZ
10 EL NISPERO PABLO ANTONIO LEIVA HERNANDEZ
11 GUALALA MARCO ANTONIO FERNANDEZ
12 ILAMA AGUSTIN MUÑOZ RIVERA
13 MACUELIZO MARIO HUMBERTO CORDON FLORES
14 NARANJITO GREBIL OMAR BONILLA SARMIENTO
15 NUEVO CELILAC TEODOLINDA ANDERSON MEJIA
16 PETOA ROBERTO SANTOS GUZMAN
17 PROTECCION TERESA SARMIENTO CABALLERO
18 QUIMISTAN JUAN JOSE GUEVARA FIGUEROA
19 SAN FRANCISCO DE OJUERA RAUL PINEDA PINEDA
20 SAN LUIS EDWIN ALEXANDER PEÑA MATEO
21 SAN MARCOS HECTOR DARIO BORJAS ALTAMIRANO
22 SAN NICOLAS ANGEL RODRIGUEZ SAGASTUME
23 SAN PEDRO DE ZACAPA NERY ORLANDO HERNANDEZ BAUTISTA
24 SANTA RITA ELCY AMANDA JIMENEZ TROCHEZ
25 SAN VICENTE CENTENARIO DAGOBERTO LICONA CORTES
26 TRINIDAD MANUEL LEOPOLDO REGALADO FERNANDEZ
27 LAS VEGAS TONA AUDONIFIA PINEDA CASTELLANOS
28 NUEVA FRONTERA DELMI REYES COREA

XVII.

DEPARTMENT OF VALLE
01 NACAOME VICTOR MANUEL FLORES MONTALVAN
02 ALIANZA JORGE BASILIDES ALVARENGA
03 AMAPALA SANTOS ALBERTO CRUZ GUEVARRA
04 ARAMECINA RONY NICOLAS FUNEZ CRUZ
05 CARIDAD FRANCISCO RUBEN TURCIOS RODRIGUEZ
06 GOASCORAN ARCADIO ALVAREZ MADRID
07 LANGUE CARLOS ALIRIO GUEVARA GALEAS
08 SAN FRANCISCO DE CORAY RAMIRO FUENTES FUENTES
09 SAN LORENZO ALEX JAVIER VALDEZ ESCOBAR

XVIII.

DEPARTMENT OF YORO
01 YORO ARNALDO URBINA SOTO
02 ARENAL HENRY JAVIER MONTOYA TINOCO
03 EL NEGRITO DELVIN LEONARDO SALGADO FUENTES
04 EL PROGRESO ALEXANDER LOPEZ ORELLANA
05 JOCON SANTOS GABRIEL ELVIR ARTEAGA
06 MORAZAN DENIS MAURICIO FUENTES HANDAL
07 OLANCHITO EDY ARMANDO ACOSTA DUARTE
08 SANTA RITA WILMER NOE MEJIA MOLINA
09 SULACO JOSE ADALID GONZALES MORALES
10 VICTORIA SANDRO OVILSON MARTINEZ URBINA
11 YORITO MARYIN ISABEL GONZALEZ FIGUEROA

*  Honduras is divided into eighteen Departments (Atlántida, Choluteca, Colón, Comayagua, Copán, Cortés, El Paraíso, Francisco Morazán, Gracias a Dios, Intibucá, Islas de la Bahía (Bay Islands), La Paz, Lempira, Ocotepeque, Olancho, Santa Bárbara, Valle, and Yoro), each department has a capital.

You must be logged in to post a comment Login